جاهای دیدنی مشهد

مشهد از شلوغ‌ترین شهرهای گردشگری در طول سال است. افراد بسیاری برای زیارت حرم امام رضا (ع)، هر ساله به این شهر سفر می‌کنند؛ علاوه بر این، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متنوعی نیز در مشهد و حومه آن قرار دارد که مورد توجه گردشگران است.

در هر فصلی از سال که به مشهد سفر کنید، امکان بازدید از جاهای دیدنی در مشهد وجود خواهد داشت. از پارک‌ها و ییلاق‌های خوش آب و هوا تا جاهای دیدنی تاریخی و شهربازی‌های سرپوشیده مشهد در طول سال، پذیرای گردشگران هستند.

اما جاهای دیدنی مشهد کجاست؟؟

 

آرامگاه فردوسی

 

آرامگاه فردوسی، شاعر بزرگ حماسه سرای ایران، در فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال غربی مشهد، از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد میان گردشگران است. در جوار آرامگاه این شاعر حماسی کتابخانه و موزه‌ای نیز وجود دارند که آثاری ارزنده از نسخ خطی شاهنامه در آن‌ها قرار گرفته‌اند.

تندیسی باشکوه از فردوسی میان محوطه آرامگاه او قرار دارد که توجه گردشگران را به سوی خود جلب می‌کند. بنای مقبره فردوسی به دست معمار برجسته ایرانی، هوشنگ سیحون، طراحی شده است و اطراف آن تزییناتی با نقش برجسته‌هایی از اسطوره‌های شاهنامه دیده می‌شود.

آرامگاه دو تن از هنرمندان معاصر ایرانی نیز در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار گرفته‌ است. مهدی اخوان ثالث شاعر شعر نو و محمدرضا شجریان، خسروی آواز ایران در جوار این آرامگاه آرمیده‌اند.

آرامگاه فردوسی

حرم امام رضا (ع)

 

حرم امام رضا (ع) از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد است که در طول سال گردشگران زیادی را از مناطق مختلف ایران و کشورهای اطراف به سوی خود جلب می‌کند. بارگاه امام رضا (ع) در محوطه‌ای وسیع قرار دارد که اطراف آن را صحن‌ها و رواق‌های متعدد وجود دارد.

از جاهای دیدنی حرم امام رضا (ع) موزه حرم و کتابخانه حرم است. در محوطه حرم امام رضا (ع) مقبره بزرگانی مانند شیخ بهایی و شیخ طبرسی نیز دیده می‌شود. حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد قرار دارد و دسترسی به آن از خیابان‌های شیرازی، نواب صفوی، بلوار امام رضا و بلوار طبرسی صورت می‌گیرد.

حرم امام رضا (ع)

پارک کوهسنگی

 

پارک کوهسنگی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی مشهد در منطقه‌ای مرتفع و واقع بر قله‌ای به همین نام است. این پارک چشم‌اندازی تماشایی از مناطق اطراف خود دارد.

در پارک کوهسنگی دکه‌ها و غرفه‌های فروش مواد غذایی فعالیت می‌کنند که با اتراق حوالی آن‌ها می‌توانید ضمن لذت از طبیعت، خوراکی موردعلاقه خود را نیز صرف کنید. در این پارک امکانات دیگری مانند شهربازی و زمین بازی کودکان نیز وجود دارند. دسترسی به پارک کوهسنگی از بزرگراه کلانتری در غرب مشهد امکان‌پذیر است.

 

پارک جنگلی وکیل آباد

 

پارک جنگلی وکیل آباد از دیرباز از بهترین تفرجگاه‌های مشهد به‌خصوص در فصل بهار بوده است. این پارک را در گذشته با نام باغ وکیل آباد می‌شناختند. رودخانه اصلی جاری در پارک جنگلی وکیل آباد در طول بهار به درختان و گیاهان این باغ سرسبزی و طراوت دوچندان می‌بخشد. از مهم‌ترین بخش‌های پارک جنگلی وکیل آباد می‌توان به آب‌نماها، گلخانه و باغ گیاه شناسی آن اشاره کرد. پیاده روی میان درختان کاج، چنار، سرو و فضای سبز این باغ در طول بهار برای گردشگران بسیار لذت‌بخش خواهد بود. پارک جنگلی وکیل آباد در انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد.

پارک جنگلی وکیل آباد

شاندیز

منطقه ییلاقی شاندیز در شمال غربی مشهد از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد میان گردشگران است. آب و هوای خوب، روستاهای سرسبز و رستوران‌های متنوع از دلایل اصلی استقبال گردشگران از این منطقه هستند.

شاندیز منطقه‌ای کوهستانی است که در تابستان نیز آب و هوایی خنک و معتدل دارد. رودخانه‌های پرآبی اطراف این منطقه در جریان هستند که سبب سرسبزی پوشش گیاهی در گوشه و کنار شاندیز می‌شوند. روستای «زشک» از زیباترین روستاهای این ناحیه است که در تابستان از گردشگران زیادی میزبانی می‌کند. به‌جز جاذبه‌های طبیعی، بناها و آثار تاریخی نیز در شاندیز قرار دارند که لذت گشت‌وگذار در این منطقه را دوچندان می‌کنند.

شاندیز

طرقبه

 

طرقبه از دیگر مناطق ییلاقی مشهد است که فاصله کوتاهی تا شاندیز دارد. این منطقه به‌دلیل آب و هوای خنک و کوهستانی و فروشگاه‌های متعدد صنایع دستی، جایگاهی ویژه میان گردشگران دارد. روستاهای اطراف طرقبه نیز با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد بر جذابیت این منطقه افزوده‌اند.

«رودخانه پنج دره» از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی منطقه طرقبه است که گردشگران زیادی در سفر به این منطقه اطراف آن اتراق می‌کنند. پارک‌های «وکیل آباد»، «بهمن» و «کمر مقبولا» نیز از دیگر جاهای دیدنی طرقبه هستند. برای بازدید از طرقبه و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اطراف آن باید به انتهای بلوار وکیل آباد در شمال غربی مشهد بروید.

طرقبه

آرامگاه نادر شاه

 

آرامگاه نادر شاه از بناهای تاریخی مشهد در خیابان شیرازی است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این آرامگاه توسط قوام‌السلطنه در واپسین روزهای حکومت قاجار برای یادبود نادر شاه افشار ساخته شد. آرامگاه نادر شاه معماری زیبایی دارد و موزه نادری در جوار آن قرار گرفته است.

موزه نادری از دو تالار مجزا تشکیل می‌شود که نمونه‌هایی از ابزار جنگی و اشیای تاریخی دوران افشاریه تا قاجار در این تالارها به نمایش درآمده‌اند. آرامگاه نادر شاه  و موزه نادری از بهترین گزینه‌ها برای گردشگری در مشهد هستند.

آرامگاه نادرشاه

 

مسجد گوهرشاد

 

مسجد گوهرشاد از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی مشهد به حرم امام رضا (ع) است. این مسجد در بخش جنوبی حرم امام رضا (ع) قرار دارد و کنار صحن قدس، رواق امام خمینی و بست شیخ بهایی قرار گرفته‌ است. مسجد گوهرشاد بزرگ‌ترین مسجد در مجموعه آستان قدس رضوی است و صحن آن نیز نسبت به سایر صحن‌ها، قدمت بیشتری دارد. قدمت مسجد گوهرشاد به دوره پادشاهی تیموریان می‌رسد.

مسجد گوهرشاد

 

بازار رضا

بازار رضا از دیگر جاهای دیدنی مشهد در نزدیکی حرم امام رضا (ع) است که زائران بسیاری پس از زیارت برای خرید سوغات از آن بازدید می‌کنند. بازار رضا دو طبقه دارد که در هرکدام از آن‌ها هفت هشتی قرار گرفته‌اند.
در حجره‌های این بازار کارگاه‌های کوچک و قدیمی صنایع دستی فعالیت می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها کارگاه‌های عقیق‌سازی هستند.

حجره‌های فروش عطر، زعفران، نبات، مهر و تسبیح نیز از دیگر بخش‌های این بازار به شمار می‌روند. تردد به این بازار از میدان ۱۷ شهریور و فلکه آب انجام می‌شود.

بازار رضا

 

پارک ملت

 

پارک ملت در حاشیه بلوار وکیل آباد در غرب مشهد از محبوب‌ترین بوستان‌های این شهر است. قدمت این پارک به سال ۱۳۴۳ می‌رسد. در زمان تاسیس پارک ملت، این بوستان در خارج از شهر قرار داشت و با گسترش فضای شهری به مرور داخل شهر قرار گرفت. بوستان ملت مجموعه‌ای وسیع با بخش‌های متنوعی مانند استخر روباز، شهربازی، زمین‌های ورزشی و مسیر پیاده‌روی است.

شهربازی ملت نخستین و معروف‌ترین شهربازی مشهد است که انواع وسایل بازی پرهیجان در آن قرار گرفته‌اند. چرخ و فلک این شهربازی در حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین چرخ و فلک ایران است. سایر وسایل این مجموعه نیز به دو دسته برای استفاده بزرگسالان و کودکان تقسیم می‌شوند. بخش‌های مختلف پارک ملت گزینه‌های مناسب برای گشت‌وگذار شبانه در مشهد هستند.

پارک ملت

 

 

مشهد مکان‌ها و جاهای مشهور و دیدنی زیادی دارد. برای بازدید از این مکان های زیبا شما نیاز به یک صندلی تاشو خوب و مطمئن دارید.

صندلی که استحکام بالایی داشته باشد، قابلیت حمل آسان داشته باشد و قیمت مناسبی داشته باشد، تا شما را در گردش از مکان های زیبا کمک کند و سفر خوبی برای رقم بز

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *